آرشیو پرونده سفر یزد

پرونده سفر یزد
پریچهر اصل فلاح

پرونده سفر یزد

در این سفر از شهرهایی همچون یزد ،‌ فهرج، مهریز، تفت و میبد بازدید شد. پرونده حاضر محصول دریافت های اعضای حاضر در این سفر است.

نقدی بر به میدان امیر چخماق یزد در عصر حاضر
حامد ولدخانی

دو مهمان ناخوانده در میدان امیر چخماق یزد

میدان امیر چخماق که تا پیش از این عالی ترین شکل تجلی اصل ترکیب در فضای شهری ایرانی بود ناگهان در کنار خود با دو مهمان ناخوانده و ناکارآمد روبرو می گردد.

خط آسمان شهر میبد و عناصر تعریف کننده آن
سحر روحانی نژاد

خط آسمان شهر میبد و عناصر تعریف کننده آن

گنبد و گلدسته مساجد و بادگیر، عناصر شکل دهنده خط آسمان در بافت سنتی میبد هستند. این عناصر به جزء جنبه زیبایی، در خوانایی و آرامش روانی عابران نیز نقش دارند.

همنشینی رنگها در بافت میبد
علی اکبر خمسه عشری

نقش رنگ در منظر شهری میبد

این گزارش به بررسی معانی خاص رنگ ها در بافت میبد و نقش رنگ در منظر شهری و پی بردن به تاثیرات همنشینی این رنگها در کنار هم می پردازد.

نخل­ چوبی شاخصه فضاهای جمعی یزد
آناهیتا مدرک

نخل چوبی؛ شاخصه فضاهای جمعی یزد

عنصر نخل علاوه بر کارکردهای اعتقادی و آیینی در شهر یزد، به عنوان یکی از نشانه های شناخت مراکز محلات یزد نیز مطرح است. هر محله نخل ویژه خود را دارد.

بررسی منظر شبانه میدانگاه اطراف تکیه امیر چخماق یزد
ماریا مشکات شهمیرزادی

منظر شبانه میدان امیر چخماق یزد

دسته ای از فعالیت های انسانی که تا پاسی از شب ادامه می‌یابند، حیات شبانه را شکل می دهند. نورپردازی می تواند کیفیت محیطی در منظر شبانه را تقویت کند.

بادگیر؛ عنصر هویت بخش منظر شهر یزد
پریچهر اصل فلاح

بادگیر؛ عنصر هویت بخش منظر شهر یزد

بادگیرهای یزد به دلیل تعدد، نمی­ توانند نشانه باشند. اما همین ویژگی موجب شده بادگیر در دیدهای مختلف شهر حضور داشته و دارای کارکرد هویتی باشند.