ویلای مهرشهر طرحی از دفتر معماری هوبا

ایجاد فضایی در پیوند با منظر اطراف و ارتباط بین فضای داخل و خارج که بتواند ساختاری ایجاد کند و به بخشی از سایت بدل شود، از معیارهای طراحی ویلای مهرشهر بود.

ایده اولیه این طرح، طراحی ویلایی به مساحت 330 متر مربع در محوطه ای خصوصی به مساحت 3 هکتار در مهرشهر کرج و رو به یک دریاچه بود. یکی از معیارهای اصلی برای طراحی، ایجاد فضایی در پیوند نزدیک با منظر اطراف و ارتباطی مستقیم میان فضای داخلی و خارجی بود که بتواند ساختاری ایجاد کند که خود، به بخشی از سایت تبدیل شود. سازماندهی سیستماتیک فضاهای باز و نیمه باز، برای افزایش حضور طبیعت در فضاهای داخلی به کار گرفته شده است. فضای نیمه باز اصلی، وویدی در طبقه اول مکعب اصلی است. موقعیت استراتژیک این ووید، اتصال فیزیکی بین سالن خصوصی و اتاق خواب اصلی و همچنین ارتباط بصری با دریاچه را فراهم می کند. به علاوه، فضای نیمه باز با یک پل به تراس رو به دریاچه متصل است. این تراس چشم اندازی عالی به دریاچه دارد.ویلای مهرشهر طرحی از دفتر معماری هوبا

سنگهای استفاده شده در نمای ویلای مهرشهر در هماهنگی با سنگهای موجود در باغ هستند. این سنگها به شکل طبیعی خود اما با طرحهایی افقی کنترل شده ای به کار برده شده اند. حفره ها در طرح سنگی، دیدی کنترل شده و نفوذ محدود نور خورشید را برای فضاهایی مانند دستشویی و راهروها که به نمایش کمتری نیاز دارند، فراهم می نماید. ادغام فضاهای پر و خالی نه تنها باعث ایجاد نمایی منسجم شده بلکه برای فضاهای داخلی، چشم اندازی به سوی فضای سبز ایجاد کرده است. در هنگام شب این حفره ها حس سبک تری از نمای صلب بیرونی را به بیننده القاء می کنند. همچنین این حفره ها برای تهویه طبیعی ساختمان به خوبی تجهیزات مکانیکی عمل می کنند. درختهای موجود بین فضاهای باز و نیمه باز حفظ شده اند، بنابراین هر دو فضا توسط پوشش گیاهی احاطه شده اند. تغییر تنوع نفوذ نور خورشید به واسطه برگ درختان در طول روز باعث افزایش قابل توجه کیفیت هوا می شود.
یکی از مهمترین معیارها در روند طراحی، به حداکثر رساندن نمایش نور خورشید بود. در ویلای مهرشهر دو دسته پنجره سقفی اجرا شده است، یکی در بالای راه پله و دیگری در فضای خالی عمودی بین دو سقف قرار دارد. علاوه بر این، پارتیشن های شفاف به صورت موازی با پنجره های سقفی اجرا شده اند تا باعث افزایش نفوذ نور آفتاب به داخل فضاهایی شوند که به صورت مستقیم به آن دسترسی ندارند. عملکرد اصلی پنجره سقفی افقی بالای راه پله اصلی، رساندن گرمای طبیعی به محیط در زمستان است. این نورگیر می تواند با ایجاد سایه در تابستان از ورود نور بیش از حد جلوگیری کند. این سیستمها، ورود نور خورشید به داخل را در سه جهت افقی، عمودی و مورب میسر می کنند.
برای اطلاعات بیشتر و دیدن تصاویر این پروژه به لینک زیر مراجعه کنید:

∴ لینک متن کامل خبر ∴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشخصات مطلب

ویلای مهرشهر طرحی از دفتر معماری هوبا
ویلای مهرشهر طرحی از دفتر معماری هوبا

نویسنده:

مطالب مرتبط