درسهایی از شهرهای دوستدار محیط زیست

شهرهای دوستدار محیط زیست، روی شهروندان خود برای این امر حساب می کنند. منظر شهری وابسته به جامعه شهری است و ساختن جامعه شهری پایدار می تواند از فرد شروع شود.

مسلماً معماری منظر در طرحی به مقیاس شهری نیز به اندازه مقیاس خانه نیز با اهمیت است و این نکته نیز دارای اهمیت است که تمام شهر، منظر و معماری منسجمی را به نمایش بگذارد. تلاش در این جهت، نه ملزم به خرج هزینه زیادی است و نه لزوما آثار کربن را در شهر افزایش می دهد. شهرهایی که در ادامه به آنها اشاره می شود، شهرهایی هستند که نه تنها به سوی سبزتر شدن گام برداشته اند، بلکه در در عین حال ظاهر خوبی نیز پیدا کرده اند.
پیش از آنکه در مورد چگونگی کاهش آثار کربن در این شهرها بخوانید، این مساله را در نظر بگیرید که شما هم می توانید به عناون کاتالیزوری برای تغییر در شهر خود عمل کنید. شاید منظر شهری را تغییر ندهید، اما می توانید حتی با کاهش مصرف آب، به سهم خود در این جریان موثر باشید. به علاوه می توان از عناصر سبز و پاک برای تولید انرژی برق نیز استفاده کرد. این مطلب، نگاهی به شهرهای دوستدار محیط زیست در سراسر دنیا دارد که با تدابیر و اقدامات نوآورانه خود در این زمینه پیشگام هستند.

کپنهاگ، دانمارک

کپنهاگ به خاطر نوآوریهای زیست محیطی و تدابیر اشتغال پایدار خود در سال 2014، عنوان پایتخت سبز اروپا را به خود اختصاص داد. با توجه به اینکه این شهر قصد دارد تا سال 2025 به شهری خنثی از نظر تولید کربن تبدیل شود، به نظر می رسد که بار دیگر نیز این عنوان را دریافت کند. کپنهاگ با مسیرهای متعدد دوچرخه و خیابانهای تمیز و سنگفرش شده، نه تنها شهری سبز، بلکه شهری با منظر زیبا نیز هست.

درسهایی از شهرهای دوستدار محیط زیست

هلسینکی، فنلاند

هلسینکی یکی دیگر از شهرهایی است که هم در زمینه طراحی زیبا و هم حمایت از محیط زیست، در سطح جهانی پیشتاز است. در سال 2012 این شهر به خاطر توسعه های پایدار، سیستمهای انرژی سبز و سیستمهای حمل و نقل کارآمد، عنوان پایتخت طراحی جهان را از آن خود نمود. نحوه حفاظت از مجمع الجزایر زیبای هلسینکی در زمینه منظر شهری، مهر تاییدی بر تدابیر محیطی و سلیقه آن است.

درسهایی از شهرهای دوستدار محیط زیست

کلمبیا، ایالت میسوری، ایالات متحده

دوستدار محیط بودن به طور قطع منافع شهری هم دارد که شامل کاهش انرژی مصرفی شده که آن نیز به نوبه خود به کاهش هزینه ها و آزاد شدن گازهای گلخانه ای کمتر می انجامد. در کلمبیا، به کسب و کارها تسهیلاتی داده می شود تا بهره وری انرژی خود را بالا ببرند. برنامه شهر سبز کلمبیا مشخص می کند که هر کسب و کار چه میزان انرژی مصرف می کند و سپس نیمی از هزینه حسابرسی انرژی را متقبل می شود. پس از این که حسابرسی به پایان رسید، این برنامه شهری تا سقف 12500 دلار هزینه کاهش مصرف را می پردازد.
برای زیبا نگاه داشتن ظاهر شهر نیز کلمبیا چندین گروه سبز دارد که مجمعی از افرادی با طرز فکر مشترک است که اهداف زیست محیطی مشابهی را در سر می پرورانند. ابنها گروه هایی هستند که رودخانه ها را پاکسازی و محیط زیست حیوانات را بازسازی می کنند و زیبایی، بهبود، و بازیافت شهری را ارتقاء می دهند.

استکهلم، سوئد

استکهلم یکی از پاک ترین شهرهای جهان است. این شهر اولین شهری بود که جایزه پایتخت سبز اروپا را از آن خود کرد و برنامه ای بلندمدت برای به صفر رساندن استفاده از سوخت فسیلی تا سال 2050 دارد. این شهر که در کنار رودخانه واقع شده، مسحور کننده است و مناظر طبیعی بسیاری دارد؛ از جمله درختانی که در اطراف مسیرهای دوچرخه قرار گرفته اند.
سیاستهای زیست محیطی در استکهلم اولویت یافته اند، بنابراین خیابانهای این شهر تمیز هستند و علیرغم وجود ساختمانهای بلند و جمعیت بسیار، روحیه ای شبه روستایی در آن حس می شود.

درسهایی از شهرهای دوستدار محیط زیست

اسلو، نروژ

اسلو نیز یکی دیگر از  شهرهای اروپایی پایدار است. بهره وری زیست محیطی در این شهر مهم است و با مشارکت از سطوح پایین نیز آغاز می شود. ساکنین اسلو تشویق می شوند که محیط را پاکسازی کنند و محیطی با کیفیت آب و هوایی بهتر، با بهره وری بالای زیست محیطی، تنوع زیستی و استفاده از انرژیهای طبیعی و پاک را به وجود آورند. در کل، اسلو فوق العاده به نظر می رسد و این امر مرهون تلاشهای مردم محلی است که منطقه را برای تمامی ساکنین پایدار و کارآمد نگاه می دارند.

درسهایی از شهرهای دوستدار محیط زیست

بیشتر شهرهایی که از آنها نام برده شد، روی شهروندان خود برای دوستدار محیط زیست بودن حساب می کنند. منظر شهری تماماً وابسته به جامعه شهری است و ساختن یک جامعه شهری پایدار می تواند از شخص شما شروع شود.

منبع: +

یک پاسخ

  1. مرسی مهدیس جان من دانشجوی سال آخر معماری دانشگاه خیام مشهدم. مقاله خوب و مفیدی بود. تمام دغدغه فکری من در حال حاضر کاری برای محیط زیست ایرانه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشخصات مطلب

درسهایی از شهرهای دوستدار محیط زیست
درسهایی از شهرهای دوستدار محیط زیست

نویسنده:

مطالب مرتبط